Zamów, przymierz i zapłać w ciągu 30 dni lub zwróć. Zobacz

kobieta kupująca odzież używaną przez internet w lumpeksie online

Dlaczego warto kupować odzież używaną w lumpeksach online

Polacy ponownie zakochali się w lumpeksach. To fakt, który potwierdzają badania rynkowe. Według nich już prawie 70% Polaków kupuje odzież “z drugiej ręki”. Powody są różne, a jednym z nich jest rosnąca dostępność. Zwiększa się nie tylko liczba sklepów stacjonarnych. Coraz popularniejsze staje się kupowanie odzieży używanej w lumpeksach online. W tym artykule skupimy się właśnie na kupowaniu w second handach przez Internet i przedstawimy główne zalety oraz ryzyka z tym związane.

Za co kochamy lumpeksy

Coraz więcej Polek i Polaków decyduje się na zakupy odzieży używanej. Powody? Różne.

Dla jednych najważniejszym czynnikiem jest cena, ale ta grupa coraz bardziej traci na rzecz innych. Niektórych przekonują aspekty ekologiczne. Kupowanie ubrań z lumpeksów daje im drugie życia. W takich sklepach można także znaleźć prawdziwe, unikatowe perełki – ubrania, których nie dostaniemy we współczesnych sieciówkach fast fashion. Często ciuchy z second handów charakteryzują się też paradoksalnie lepszą jakością, niż ubrania prosto z popularnych sklepów.

wykres pokazujący zainteresowanie kupowaniem odzieży używanej w lumpeksach online przez kobiety i mężczyzn w różnych grupach wiekowych
Fragment raportu “Moda na Second Handy”, LESS GROUP, kwiecień 2022

Zalety kupowania w lumpeksie online

Kupowanie odzieży używanej przez Internet daje przede wszystkim możliwość przeglądania ofert z całego kraju, a nawet świata. Dzięki temu klienci zyskują dostęp do o wiele większej ilości dostępnych ubrań, niż gdyby brać pod uwagę tylko ofertę sklepów stacjonarnych w danym mieście. Również dzięki temu, można kupować odzież używaną, nawet gdy w danej miejscowości nie ma żadnego “ciucholandu”.

Drugą zdecydowaną zaletą lumpeksów online jest przejrzystość oferty. Dzięki użyciu kategorii i filtrów w sklepie internetowym, można przeglądać tylko ubrania spełniające wybrane kryteria. Daje to możliwość wyszukania np. niebieskich koszul damskich w rozmiarze M. Koniec z przekopywaniem koszy w sklepach stacjonarnych i wertowania ubrań na stojakach w lokalach handlowych.

W naszym sklepie ubrania są podzielone na 3 zasadnicze kategorie: damskie, męskie i dziecięce. Każda z nich dzieli się na podkategorie takie jak: bluzki i koszulki, spodnie, swetry itd. Oprócz tego ubrania można filtrować wg marki, rozmiaru, stanu, koloru, a także ceny.

wyniki filtrowania strony lumpeksu online Druga Ręka
Przykład filtrowania ubrań na stronie lumpeksu online Druga Ręka

Robienie zakupów online daje możliwość ogromnej oszczędności czasu. Aby kupić odzież używaną przez Internet nie trzeba szykować się, wychodzić z domu i dojeżdżać do sklepów. Można też złożyć zamówienie w drodze, np. wracając z pracy do domu.

Lumpeks online to także doskonały sposób na oszczędność pieniędzy. Sklepy internetowe nie muszą umieszczać swoich magazynów w pięknych pomieszczeniach przy ruchliwych ulicach z parkingami. Taki magazyn może znajdować się w hali na obrzeżach miasta. Dzięki czemu firmy nie ponoszą tak wysokich kosztów czynszu. Przekłada się to na oferowanie ubrań w korzystniejszych cenach niż sklepy stacjonarne. Sprzedający przez Internet częściej decydują się także na organizowanie promocji cenowych i programów lojalnościowych pozwalających na dodatkowe oszczędności.

My również od czasu do czasu organizujemy wyprzedaże. Prowadzimy także stały program lojalnościowy, w którym za zakupy otrzymuje się punkty. Następnie można je wymieniać na atrakcyjne rabaty.

Second handy internetowe mają jeszcze więcej, drobnych przewag nad sklepami stacjonarnymi. Wśród nich należałoby wymienić choćby brak kolejek i tłoku między alejkami, powiadomienia (np. mailowe) o nowych dostawach, a także brak brzydkiego zapachu, na który często skarżą się osoby kupujące w lokalnych sklepach.

Gdzie kupować odzież używaną online

Liczba miejsc, gdzie można kupić odzież używaną online stale rośnie. Możemy pogrupować je na 2 zasadnicze kategorie:

Marketplace’y

Marketplace’y, to zazwyczaj platformy łączące w jednym miejscu kupujących i sprzedawców. Są nimi zazwyczaj osoby prywatne. Do takich miejsc możemy zaliczyć choćby grupy na Facebooku, ale także bardziej wyspecjalizowane strony i aplikacje, takie jak Vinted, Less_, OLX, czy nawet Allegro.

Marketplace’y mogą zazwyczaj pochwalić się naprawdę szeroką ofertą dostępnego asortymentu, ale kupowanie tam ma wiele wad i niesie za sobą często nie małe ryzyko. Temat ten wymaga osobnej uwagi i z pewnością poświęcimy mu w przyszłości osobny artykuł.

Lumpeksy online

Sklepy internetowe specjalizujące się w sprzedaży odzieży używanej, takie jak np. lumpeks online Druga Ręka lub vintage shop online – earst. Takie strony prowadzone są przez firmy, które na co dzień zajmują się dawaniem ubraniom drugiego życia.

Wyspecjalizowane firmy mają zazwyczaj ustandaryzowane procesy, dzięki czemu klienci mogą być pewni co do spójności parametrów pomiędzy poszczególnymi produktami, jak np. wymiary, rozmiar, stan.

Ryzyka przy kupowaniu przez Internet

Jak wszystko na świecie, kupowanie odzieży używanej online także nie jest wolne od wad. Przyjrzyjmy się kilku rzeczom, które niosą za sobą ryzyko.

Kupując ubrania od osoby prywatnej przez portal typu marketplace, możemy często oczekiwać przez dłuższy czas, aż sprzedawca spakuje paczkę i wyśle zamówienie. Spowodowane jest to zazwyczaj tym, że ludzie wyprzedają nienoszone już rzeczy przy okazji. Nie jest to ich główne zajęcie i nie będzie im się chciało specjalnie iść wysłać przesyłkę.

Kolejną rzeczą, jaka może się przytrafić, to otrzymanie rzeczy niezgodnych z informacjami podanymi na stronie. Przykładowo z pomylonym zdjęciem, błędnym opisem lub parametrami. Niestety przy dużych ilościach wystawianych ofert zdarza się to nawet najlepszym, także nam. Klient nie ma w takim przypadku możliwości zapobieżenia takiej sytuacji. Jednak kupując od nas, ma pewność, że w takim przypadku będzie mógł zwrócić produkt za darmo, a my niezwłocznie zwrócimy należną kwotę.

Skoro już o zwrotach mowa, należy podkreślić i pamiętać o tym, że kupując ubrania od osób indywidualnych na różnych platformach klient nie ma ustawowego prawa do zwrotu towaru bez przyczyny. Dlatego jeśli nie jest się pewnym zakupu danej rzeczy, warto poszukać ofert od sklepów specjalistycznych, takich jak nasz lumpeks online.

Podsumowanie

Biorąc pod uwagę wszystkie przytoczone powyżej argumenty i przykłady warto kupować odzież używaną przez internet w lumpeksach online. Niesie to za sobą wiele korzyści takich jak dostępność dopasowanych ofert, czy oszczędność czasu i pieniędzy. Należy mieć się jednak na baczności i kupować tylko od zaufanych sprzedawców, najlepiej od wyspecjalizowanych sklepów prowadzonych przez przedsiębiorstwa, takie jak Druga Ręka.

ZYSKAJ DARMOWĄ DOSTAWĘ

Zapisz się na newsletter, a my wyślemy Ci automatycznie unikatowy kod na darmową dostawę zamówienia o dowolnej wartości.

Shopping Cart
Scroll to Top